Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Dlaczego armia rzymska była wyjątkowa?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Scena ukazująca atak rzymskich legionistów na wozy sojuszników Daków w czasie I wojny dackiej
Scena ukazująca atak rzymskich legionistów na wozy sojuszników Daków w czasie I wojny dackiej | Autor: Peter Dennis

Armia rzymska była wyjątkowa pod wieloma względami i do dzisiaj jej organizacja jest kopiowana w wielu różnych wariantach. W czasach największych rzymskich podbojów, za cesarza Trajana, obszar kontrolowany przez jego armię obejmował obszar od Brytanii i Hiszpanii po Azję Mniejszą oraz Afrykę Północną.

Na ziemiach rzymskich stacjonowało 27 legionów, czyli około 150 tys. ludzi. W razie czego można było zmobilizować jeszcze więcej legionów i osiągnąć około 300 tysięcy żołnierzy. Należy nadmienić, że legiony wspierane były przez podobną liczbę wojsk pomocniczych.

Przedsięwzięcia wojenne armii rzymskiej były gigantyczne. Wśród największych można wymienić wojny dackie Trajana, toczone na obszarze dzisiejszej Rumunii na przełomie I i II wieku naszej ery. W pierwszej z tych wojen, w latach 101-102, brało udział 150 tys. żołnierzy, natomiast w drugiej, w roku 105 n.e., aż 200 tysięcy.

Potęga wojskowości rzymskiej

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów