Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Dyskusja Julii Domny i żony Argentokoksusa

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Prawdopodobny wizerunek Julii Domny
Prawdopodobny wizerunek Julii Domny

Kasjusz Dion opowiada ciekawą dyskusję pomiędzy żoną Septymiusza Sewera – Julią Domną, a wziętą w niewolę nieznaną z imienia żoną wodza Kaledończyków – Argentokoksusa. Do rozmowy miało dojść w trakcie kampanii wojskowej cesarza w północnej Brytanii.

Cesarzowa, dumna z moralnych zasad jakie Rzymianki wyznawały, miała pozwolić sobie na żarty ze swobody we współżyciu płciowym w Brytanii. Na to żona wodza miała odpowiedzieć: „Spełniamy wymagania natury znacznie lepiej niż wy rzymskie kobiety; bo obcujemy otwarcie z najlepszymi, podczas gdy wy stajecie się wyzudane za sprawą nikczemnych”1. Taka była riposta przedstawicielki Kaledończyków.

Przypisy
  1. Własne tłumaczenie z języka angielskiego.
Źródła wykorzystane
  • Kasjusz Dion, Historia rzymska, 77.16.5

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów