Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Dyskusja Julii Domny i żony Argentokoksusa

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Prawdopodobny wizerunek Julii Domny
Prawdopodobny wizerunek Julii Domny

Kasjusz Dion opowiada ciekawą dyskusję pomiędzy żoną Septymiusza Sewera – Julią Domną, a wziętą w niewolę nieznaną z imienia żoną wodza Kaledończyków – Argentokoksusa. Do rozmowy miało dojść w trakcie kampanii wojskowej cesarza w północnej Brytanii.

Cesarzowa, dumna z moralnych zasad jakie Rzymianki wyznawały, miała pozwolić sobie na żarty ze swobody we współżyciu płciowym w Brytanii. Na to żona wodza miała odpowiedzieć: „Spełniamy wymagania natury znacznie lepiej niż wy rzymskie kobiety; bo obcujemy otwarcie z najlepszymi, podczas gdy wy stajecie się wyzudane za sprawą nikczemnych”1. Taka była riposta przedstawicielki Kaledończyków.

Przypisy
  1. Własne tłumaczenie z języka angielskiego.
Źródła wykorzystane
  • Kasjusz Dion, Historia rzymska, 77.16.5

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów