Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Eunus i powstanie na Sycylii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Eunus
Eunus | Zdjęcie: Eannatum | Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license

Eunus był rzymskim niewolnikiem o syryjskim pochodzeniu, który był przywódcą pierwszego powstania niewolniczego na Sycylii (135-132 p.n.e.). Według przekazu Florusa, Eunus miał przysiąc na syryjskie bóstwo – Atargatis (które porównywał do greckiej Demeter), że wyzwoli niewolników z ucisku.

Tak opisuje Eunusa, Florus:

Pewien Syryjczyk imieniem Eunus – wielkość nieszczęść sprawia, że go wspominamy – udając fanatyczny szał ofiarował swoje włosy syryjskiej bogini i jak gdyby z boskiego nakazu wezwał niewolników do walki o wolność.

Florus, Zarys dziejów rzymskich, II.7

Uważał się za proroka i nawet dla polepszenia efektu swoich wypowiedzi wkładał sobie do ust orzech, wypełniony płonącą siarką, aby odwzorować zianie ogniem. W ten sposób chciał uwiarygodnić swoje namaszczenie przez bogów.

Początkowo pod swoją komendą Eunus miał dwa tysiące zbiegłych niewolników, . liczba ta jednak wraz z kolejnymi zwycięstwami wzrosła do ponad 60 tysięcy. Eunus z pewnością ustanowił jakiś zalążek państwowości, czego dowodem jest odkrycie archeologów z miasta Enna – moneta z inskrypcją „Król Antioch”. Eunus miał obwołać swoich poddanych „syryjczykami”.

Finalnie powstańców pokonał pretor Marek Perperna. Jak podaje Florus:

Pokonanych niewolników ostatecznie wytępił głodem jakby zarazą w czasie oblężenia pod Henną, a pozostałych przy życiu rozbójników ukarał zakuwając w kajdany i łańcuchy oraz wieszając na krzyżach. Odniósłszy zwycięstwo nad niewolnikami zadowolił się owacją, aby nie plamić godności triumfu napisem – „niewolniczy”.

Florus, Zarys dziejów rzymskich, II.7

W zamian za zwycięstwo Perperna otrzymał prawo owacji w Rzymie.

Źródła wykorzystane
  • Florus, Zarys dziejów rzymskich

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów