Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Powstania sycylijskie

(135-100 p.n.e.)

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

To na Sycylii miały miejsca oba powstania niewolnicze.
Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.

Pod koniec II wieku p.n.e. w społeczeństwie rzymskim zaczęła się zaogniać sytuacja. Niewolnicy rolniczy, zwłaszcza pasterze byli najgorzej traktowaną kategorią warstwy. Nie otrzymywali oni żadnego zaopatrzenia od właściciela, w wyniku czego mięsa i odzieży dostarczały im ich stada. Taka sytuacja istniała nie tylko w Italii, ale także w innych prowincjach, w których był wyraźnie rozwinięty handel niewolnikami (hellenistyczny wschód czy Sycylia). Żyjąc w prymitywnych warunkach zaczęli organizować się w małe grupy zbrojne napadające na okoliczne osady.

Pierwsze powstanie sycylijskie (138 – 132 p.n.e.)

W czasach panowania rzymskiego niewolnicy pozbawieni zostali wszelkich praw. Do pierwszych wystąpień niewolników dochodziło już na początku II wieku p.n.e. Jednak dopiero to pochodzący z Syrii Eunus starając się położyć temu kres, zgromadził wokół siebie liczną grupę niewolników z Sycylii.
Pretekstem do powstania stał się bunt niewolników w posiadłościach Damiflosa. Niewolnicy zamordowali pana wraz z żoną i spalili ich dom. Powstanie wybuchło w roku 138 p.n.e. w miejscowości Enna (Henna) i szybko rozprzestrzeniło się na całą wyspę. Pod przywództwem Eunusa nazywającego się królem Antiochem oraz Kleona armia niewolników pobiła wojska kilku pretorów w latach 138-135 p.n.e., a następnie w latach 134 p.n.e. i 133 p.n.e. wojska kolejnych dwóch konsulów.

Sukcesy niewolników spowodowały, że ich armia rozrosła się do liczby 200.000 ludzi, głównie o Syryjczyków. W roku 132 p.n.e. powstanie upadło po zajęciu przez Rzymian pod wodzą konsula Publiusza Repilusza (Publius Rupillus) miast Tauromenium i Enna. Około 20.000 pojmanych niewolników zostało ukrzyżowanych lub zrzuconych ze skał. Sam przywóca powstania został wtrącony do więzienia, gdzie zmarł.

Drugie powstanie sycylijskie (103 – 100 p.n.e.)

Pod koniec II wieku p.n.e. nastąpiła druga fala powstań niewolniczych w państwie rzymskim. Niewolnikom sprzyjało osłabienie imperium spowodowane najazdami germańskich plemion Cymbrów i Teutonów. W 104 p.n.e. wybuchło w Kampanii niedaleko Kapui powstanie niewolników, które zostało szybko stłumione. Jednak w tym samym czasie rozpoczęło się znacznie groźniejsze powstanie na Sycylii, określane w historii mianem drugiego powstania sycylijskiego w 103 roku p.n.e.

Jego przyczynę upatruje się w uprowadzeniu wielu mieszkańców sprzymierzonej z Rzymem Bitynii i sprzedanie ich w niewolę. Nikomedes – król bityński odmówił udzielenia Rzymianom pomocy zbrojnej w czasie najazdu Cymbrów i Teutonów, twierdząc, że większość jego poddanych stała się rzymskimi niewolnikami. Senat rzymski wydał zarządzenie o przywróceniu wolności poddanym państw sprzymierzonych, których bezprawnie pozbawiono wolności. Kiedy namiestnik Sycylii rozpoczął wypełnianie postanowień senatu, spotkał się z oporem ze strony właścicieli ziemskich. W tej sytuacji niewolnicy chwycili za broń.

Pod przewodnictwem Salwiusza, który przybrał imię Tryfona i obwołał się królem wraz Atenionem powstanie rozprzestrzeniło się na całą Sycylię.
Powstańcy przyjęli hellenistyczne i rzymskie symbole władzy. Po początkowych sukcesach niewolników, Rzymianom pod wodzą konsula Maniusza Akwiliusza udało się w końcu w 100 p.n.e. zdławić powstanie.

Wydarzenia w II połowie II wieku p.n.e. nie nauczyły Rzymian, zwłaszcza arystokracji senatorskiej, niczego. Dalej kontynuowano poszerzanie latyfundiów niewolniczych oraz traktowano niewolników jak rzeczy. To doprowadziło do kolejnego powstania w 73 roku p.n.e., nazwanego powstaniem Spartakusa.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów