Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Fabricae – rzymskie zbrojownie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Fabricae
Fabricae

Do IV wieku n.e., produkcja zbroi i broni w Cesarstwie Rzymskim była scentralizowana i ich wykonanie leżało w gestii tzw. fabricae. Zbrojownie były rozlokowane po całych prowincjach i ich głównym zadaniem była produkcja wyposażenia wojskowego.

Relatywnie prosta konstrukcja rzymskiego sprzętu pozwalała na masową produkcję, aby zaspokoić nieskończone potrzeby wojska. Najczęściej fabricae umiejscawiane były przy granicach lub w okolicach działań wojskowych, jednak z takim zabezpieczeniem, aby nie wpaść w ręce nieprzyjaciela. Ponadto ważnym wymogiem było to, aby fabricae znajdowały się przy drogach, co ułatwiało transport sprzętu.

Fabricae dzieliły się na specjalizacje i tak niektóre ze zbrojowni skupiały się na wykonywaniu podstawowego uzbrojenia, a inne na bardziej specjalistycznej produkcji. Produkowano np. zbroje katafraktów, łuki, miecze, elementy osprzętu artyleryjskiego czy hełmy.

Produkcja odzieży wojskowej najprawdopodobniej nie leżała w gestii fabricae,  a raczej innych, także scentralizowanych „fabryk”.

Źródła wykorzystane
  • Bishop, M.C., The military fabrica and the production of arms in the early principate [w:] The Production and Distribution of Roman Military Equipment, Proceedings of the Second Roman Military Equipment Research Seminar, 1985

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów