Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Fałszerstwo według prawa rzymskiego

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Monety rzymskie
Monety rzymskie

Antyczny Rzym ze względu na rosnącą administrację i zaawansowane prawo musiał się w końcu zmierzyć z kwestią fałszerstw dokumentów i było to jedno z poważniejszych przewinień.

Ustawa XII tablic zawierała jedynie ustalenia dotyczące fałszerstwa testamentu – świadek, który wystawiał nieprawdziwe świadectwo był zrzucany ze skały tarpejskiej. Fałszerstwo (falsum) zostało uregulowane oddzielnie przez ustawę lex Cornelia i było ścigane od tej pory z oskarżenia publicznego. Akt prawny powołał specjalny sąd, którego celem było karanie poszczególnych rodzajów falsum np. fałszerstwo pieniędzy, a także uszkadzanie monet, zeskrobywanie kruszcu, zmiany lub zniszczenie autentycznego lub podpisywanie fałszywego testamentu.

Początkowo karą była banicja, w okresie cesarstwa również z utratą majątku i obywatelstwa. Wyższe warstwy społeczne jak ekwici, urzędnicy, senatorowie karani byli pracą w kopalniach, niższa kasta obywateli karą śmierci, a dla niewolników przewidziano ukrzyżowanie. Ustawa ta obowiązywała nawet w późnym okresie justyniańskim uzupełniana przez kolejne rodzaje wykroczeń m.in. dodano ściganie fałszowania nazwisk, tytułów, rang, urzędów. Fałszerstwo musiało być powzięte z umyślnym zamiarem, a jego ściganie przedawniało się dopiero po 20 latach.

Autor: Sebastian Gruszka
Źródła wykorzystane
  • Witold Wołodkiewicz, Prawo rzymskie, Słownik Encyklopedyczny, Warszawa 1986

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów