Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Gnejusz Petrejusz

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymski generał w otoczeniu liktorów i skrybów
Rzymski generał w otoczeniu liktorów i skrybów

Zimą 102 roku p.n.e. jeden z legionów, został wysłany do doliny Adygi, blisko dzisiejszego Trydentu. Konsul Kwintus Lutacjusz Katulus, chciał tym ruchem, opóźnić ruchy nadciągających Cymbrów – germańskich najeźdźców z północy. Na nieszczęście dla legionistów, Cymbrowie okrążyli ich pozycję i szykowali się do zniszczenia rzymskich sił w dolinie.

Świadomy tego, że jedyną możliwością przetrwania jest przebicie się przez hordy barbarzyńców, Gnejusz Petrejusz, primus pilus legionu, przedstawił plan swemu przełożonemu. Dowodzący trybun był jednak niezdolny do podjęcia jakiejkolwiek decyzji, prawdopodobnie widząc w jakiej znajduje się sytuacji, po prostu spanikował. Petrejusz wiedząc, że od podjęcia szybkiej decyzji, zależą losy jego i jego żołnierzy, dobył miecza i zakończył życie trybuna, po czym przejął dowództwo. Jego atak zakończył się takim sukcesem, że Germanie nie ścigali Rzymian.

Po powrocie do armii konsula, Petrejusz został pochwalony za swoje czyny oraz otrzymał wieniec z trawy (corona graminea). Odznaczenie to było przyznawane za ocalenie armii od katastrofy.

Autor: Mateusz Śniadach
Źródła wykorzystane
  • Ross Cowan, Legionista Rzymski 109-58 przed Chr., Wydawnictwo Napoleon V
  • Pliniusz Starszy, Historia Naturalna, 22.11
  • Plutarch, Mariusz, 33.6

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów