Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Hale Trajana – pierwsze centrum handlowe

Hale Trajana
Hale Trajana

Hale Trajana (Mercatus Traiani) to najprawdopodobniej pierwsze centrum handlowe, w dzisiejszym rozumieniu. Powstały na polecenie cesarza Trajana w II wieku n.e.1 przez jego architekta Apollodora z Damaszku. Na kilku poziomach znajdowało się około 150 sklepików.

Hale Trajana znajdują się na Via dei Fori Imperiali, naprzeciwko Koloseum. Ich zbudowanie wymagało zniwelowania części Kwirynału. Położone na wzgórzu; razem z bazyliką sklepami i biurami cały kompleks składał się z sześciu poziomów. Pomimo, że hale w większości służyły do targu, to niektóre z izb pełniły rolę administracyjną cesarza.

Pierwszy poziom określany był tabernae; na drugim znajdowały się pomieszczenia sklepowe przylegające do skał zbocza. Po obu stronach tabernae zbudowano dwie wielkie hale z oknami, zwieńczone dwiema półkopułami (budowle te mogły być wykorzystywane jako szkoły). Na trzeciej kondygnacji ciągnie się stroma droga – Via Biberatica,  która swoją nazwę wzięła od łacińskiego słowa bibo, czyli „pić” – przy ulicy znajdowały się sklepy oraz tawerny.

W dolnej części rynku znajdowały się dwie duże hale, na których zapewne odbywały się pokazy i przemówienia. Na końcu hal Trajana znajduje się wielki balkon, z który roztacza się piękny widok na Forum Trajana i Ołtarz Ojczyzny w Rzymie.

Przypisy
  1. Zapewne w latach 100-110 n.e.
Źródła wykorzystane
  • Bunson Matthew, Encyclopedia of the Roman Empire, 2002

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów