Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Hale Trajana – pierwsze centrum handlowe

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Hale Trajana
Hale Trajana

Hale Trajana (Mercatus Traiani) to najprawdopodobniej pierwsze centrum handlowe, w dzisiejszym rozumieniu. Powstały na polecenie cesarza Trajana w II wieku n.e. (zapewne w latach 100-110 n.e.) przez jego architekta Apollodora z Damaszku. Na kilku poziomach znajdowało się około 150 sklepików.

Hale Trajana znajdują się na Via dei Fori Imperiali, naprzeciwko Koloseum. Ich zbudowanie wymagało zniwelowania części Kwirynału. Położone na wzgórzu; razem z bazyliką sklepami i biurami cały kompleks składał się z sześciu poziomów. Pomimo, że hale w większości służyły do targu, to niektóre z izb pełniły rolę administracyjną cesarza.

Pierwszy poziom określany był tabernae; na drugim znajdowały się pomieszczenia sklepowe przylegające do skał zbocza. Po obu stronach tabernae zbudowano dwie wielkie hale z oknami, zwieńczone dwiema półkopułami (budowle te mogły być wykorzystywane jako szkoły). Na trzeciej kondygnacji ciągnie się stroma droga – Via Biberatica,  która swoją nazwę wzięła od łacińskiego słowa bibo, czyli „pić” – przy ulicy znajdowały się sklepy oraz tawerny.

W dolnej części rynku znajdowały się dwie duże hale, na których zapewne odbywały się pokazy i przemówienia. Na końcu hal Trajana znajduje się wielki balkon, z który roztacza się piękny widok na Forum Trajana i Ołtarz Ojczyzny w Rzymie.

Źródła wykorzystane
  • Bunson Matthew, Encyclopedia of the Roman Empire, 2002

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów