Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Forum Trajana

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Forum Trajana
Forum Trajana

Pierwsze prace nad Forum rozpoczęły się w 107 roku n.e. Polegały one na przygotowaniu właściwego terenu. Postanowiono w tym celu zburzyć niektóre kamienice czynszowe znajdujące się wokół wzgórza kwirynalskiego. Los kamienic podzieliło również znajdujące się tam Atrium Libertatis, w którym według zwyczaju dokonywano wyzwoleń niewolników. Aby móc pomieścić forum o zaplanowanych wymiarach należało jeszcze usunąć znaczną część samego wzgórza.

Cały plac forum zajmował przestrzeń o wymiarach 300 m na 185 m, jednakże tzw. „forum właściwe”, było placem o wymiarach wynoszących jedynie 116 m długości i 95 m szerokości. Posadzka Forum wybrukowana była różnokolorowymi marmurami. Dwa boki placu tworzyły kolumnowe portyki, za którymi rozciągały się eksedry o głębokości 45 m, będące miejscem wielu dysput ówczesnych intelektualistów.
Między kolumnami portyków o szerokości 12 m każdy umieszczono posągi wybitnych mężów stanu. Portyki pokryte były dachem i posiadały dwie kondygnacje. Wyższą kondygnację zajmowała attyka poprzedzielana posągami jeńców dackich.

Pośrodku placu znajdował się wielki, pozłacany posąg Trajana na koniu. Na przeciwległym końcu Forum przylegał do Basilica Ulpia), która niejako zamykała Forum.

Rekonstrukcja Forum Trajana
Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.

Zaraz za bazyliką rozpościerał się szeroki na 24 m i głęboki na 16 m, dziedziniec. Przylegały do niego po obydwu stronach dwie biblioteki. W jednej z nich przechowywano dzieła łacińskie, a w drugiej greckie. Ściany bibliotek, były podwójne i wykonane z cegły, co zapobiegało gromadzeniu się wilgoci. W bibliotece łacińskiej, oprócz zabytków literatury pięknej, przechowywano również edykty cesarskie, pretorskie i inne źródła prawa. Po środku dziedzińca znajdowała się kolumna Trajana.
W 117 roku n.e., Senat uchwalił aby na Forum wznieść jeszcze łuk poświęcony Trajanowi. Po każdej stronie zdobiony był trzema kolumnami, które dzieliły go na pięć części. Środkowa część stanowiła wejście. Pozostałe cztery części, mieściły nisze w których umieszczono posągi jeńców dackich. Na szczycie łuku znajdował się posąg Trajana w wozie triumfalnym, ciągniętych przez sześć koni.

Uroczyste otwarcie Forum przypadło na dzień 18 maja 113 roku n.e.
Za dziedzińcem znajdował się jeszcze półokrągły plac, na którym cesarz Hadrian wzniósł świątynię boskiego Trajana. Była to budowla o monumentalnych wymiarach. Warto wspomnieć, że fasada świątyni składała się z ośmiu kolumn o średnicy 2 m każda i wysokości 20 m. Portyki boczne wznosiły się natomiast na kolumnach o średnicy 1, 80 m. Świątynię otaczała zaokrąglona kolumnada.

Cesarz Aleksander Sewer nakazał na Forum umieścić posągi znakomitych osobistości, a cesarz Tacyt nakazał wzniesienie posągu Aureliana na Forum.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów