Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Hipokryta Seneka Młodszy

Seneka Młodszy na rzymskiej hermie
Na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Seneka Młodszy, żyjący w I wieku n.e.  słynny stoik rzymski, zwany Filozofem, piewca heroicznej etyki, w swoim życiu wbrew pozorom wcale nie kierował się pięknymi przekonaniami. Był wychowawcą cesarza Nerona, na początku jego rządów miał znaczne wpływy na dworze, co skrupulatnie wykorzystywał. Wszelkie zbrodnie i przestępstwa Nerona pozwalały mu gromadzić istotny majątek. Po zabójstwie Brytanika, syna zmarłego cesarza Klaudiusza, jego majątek został podzielony, gdzie swój udział zapewne miał Seneka.

Pisarz i filozof posiadał ponadto liczne posiadłości: nie tylko w Rzymie, ale i w Egipcie, Hiszpanii i południowej Italii. Co ciekawe jego majątek był na tyle duży, że był w stanie udzielić pożyczki w wysokości 40 milionów sestercji nowo poddanym – Brytom (około 60 roku n.e. utworzono prowincję Brytania) – dla porównania roczny żołd legionisty rzymskiego wynosił około 900 sestercji. Późniejsze wezwanie do spłaty długu tylko rozwścieczyło Brytów, którzy ostatecznie wzniecili powstanie.

Źródła wykorzystane
  • Kasjusz Dion, Historia rzymska

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów