Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Hipokryta Seneka Młodszy

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Seneka Młodszy na rzymskiej hermie
Seneka Młodszy na rzymskiej hermie | Na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Seneka Młodszy, żyjący w I wieku n.e., słynny stoik rzymski, zwany Filozofem, piewca heroicznej etyki, w swoim życiu wbrew pozorom wcale nie kierował się pięknymi przekonaniami. Był wychowawcą cesarza Nerona, na początku jego rządów miał znaczne wpływy na dworze, co skrupulatnie wykorzystywał.

Wszelkie zbrodnie i przestępstwa Nerona pozwalały mu gromadzić istotny majątek. Po zabójstwie Brytanika, syna zmarłego cesarza Klaudiusza, jego majątek został podzielony, gdzie swój udział zapewne miał Seneka.

Pisarz i filozof posiadał ponadto liczne posiadłości: nie tylko w Rzymie, ale i w Egipcie, Hiszpanii i południowej Italii. Co ciekawe jego majątek był na tyle duży, że był w stanie udzielić pożyczki w wysokości 40 milionów sesterców nowym poddanym – Brytom (około 60 roku n.e. utworzono prowincję Brytania) – dla porównania roczny żołd legionisty rzymskiego wynosił około 900 sesterców. Późniejsze wezwanie do spłaty długu tylko rozwścieczyło Brytów, którzy ostatecznie wzniecili powstanie.

Seneka nawołujący do skromności i umiaru w bogactwie, prywatnie miał zgromadzić majątek o wysokości 300 milionów sesterców, który głównie pochodził z udzielanych pożyczek w Italii i prowincjach.

Źródła wykorzystane
  • Kasjusz Dion, Historia rzymska, LXII.2
  • Tacyt, Roczniki XIII.42

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów