Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Historia o rzymskich duchach

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Duchy rzymskie
Duchy rzymskie

Najbardziej znana historia o duchach, w której pojawiają się antyczni Rzymianie dotyczy wydarzenia z lutego 1953 roku w mieście York, w Anglii. Tego dnia hydraulik Harry Martingale instalował nowe centralne ogrzewanie w piwnicach Treasuerer’s House, kiedy nieoczekiwanie usłyszał odgłos rogu, który pochodził z dalekiej odległości.

Wydało mu się dziwne, że będąc głęboko w piwnicach jest w stanie usłyszeć odgłosy z powierzchni. Uznał, że jest to dziwne, ale dźwięki pochodzą zapewne z drogi i skupił się na dalszej pracy. Wciąż jednak słyszał dźwięk rogu, który stopniowo wydawał się dochodzić z coraz bliższej odległości. Nagle ze ściany wyszedł niski rzymski legionista trzymając w rękach tubę, a za nim wyjechał jeździec na koniu. Obie postacie pokonały szerokość izby i zniknęły w drugiej ścianie.

Przerażony mężczyzna spadł z drabiny. Nieoczekiwanie ze ściany wyszła kolumna 20 rzymskich żołnierzy o ciemnej cerze sugerującej brud i znój, którzy podczas marszu patrzyli w ziemię i wydawali się być przygnębieni. Ubrani byli w zielone tuniki, a uzbrojeni w krótkie miecze, włócznie i hełmy. Co ciekawe nie widać było nóg postaci od kolan w dół. Wydawać się może, że duchy maszerowały po starej drodze rzymskiej, znajdującej się pod podłogą. Kiedy ostatni żołnierze zniknęli w ścianie hydraulik rzucił narzędzia i uciekł przerażony. Jak się okazuje podobne spotkania z duchami miały inne osoby. Póki co piwnice budynku nie są dostępne dla ogółu.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów