Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Jaki naprawdę był Marek Tulliusz Cycero?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Cyceron
Cyceron

Marek Tulliusz Cycero uchodzi za wielkiego polityka, myśliciela, filozofa, prawnika, a przede wszystkim mówcę i obrońcę. Jego głównym zajęciem była obrona oraz oskarżanie przed sądami rzymskimi. Wielu nawet nie zdając sobie z tego sprawy powtarza jego powiedzonka, czy słynne paremie, a młodzi prawnicy uczą się przemawiać na podstawie jego mów.

Z jego listów dowiadujemy się jednak, że był melancholikiem, a może nawet hipochondrykiem. Stale użalał się nad sobą i nad swym losem nie mniej, niż nad losem republiki. Uskarżał się na biedę, chociaż badacze nie mogą się doliczyć jego nieruchomości. Mogło ich być nawet kilkanaście, co wiadomo z jego listów, m.inn. w Formiach, Frusinum, Tuskulum, Wenuzjach, Kume, Arpinum, Gaetach, czy na Palatynie. Ten dom odkupił od samego Marka Krassusa.

Chociaż w liście do przyjaciela Attyka nadmienił, że nie interesują go „te sprawy”, gdy ucztował wspólnie z aktorką Cytheris, był jednak łasy na kobiece uroki. Poszukując „materiału” na drugą żonę miał wyrazić się o jednej z dam „Nie widziałem nic brzydszego”. Gdy zarzucono mu, że w podeszłym wieku (60 lat) żeni się z dziewicą, powiedział o swej wybrance, osiemnastoletniej Publilii „Jutro będzie kobietą”. Jego sekretarz Tiro utrzymywał co prawda, że żeni się z nią wyłącznie dla pieniędzy, a nie z pożądania, jego oponenci, w tym Sallust i Quintus Fufiusz Kalenus utrzymywali coś zupełnie przeciwnego. Ten ostatni w mowie obronnej na rzecz Marka Antoniusza zarzucił Cyceronowi, że „na stare lata porzucił żonę, z którą przeżył życie”, że pewnej Karelii „pisał listy, jak młodzik” i że „był kochankiem swej córki”.

Te same zarzuty, chociaż nie potwierdzone, wynikają z mowy przypisywanej Gajuszowi Sallustowi. Otóż twierdził on, że Cycero „córkę traktował, jak żonę”. Czy są to tylko pomówienia i zemsta porzuconej Terencji, która później miała zostać żoną właśnie Sallusta? Czy też Cycero naprawdę był niesłychanym hipokrytą, by użyć najlżejszego określenia?

Autor: Izabela Henning
Źródła wykorzystane
  • M.T. Cycero, Listy do Attyka
  • Kasjusz Dio, Historia Rzymska, XLVI
  • Plutarch, Życie Cycera
  • G. Sallustius, Invectiva or Declamatio in Ciceronem

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów