Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Kaledończyk Calgacus

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

XIX-wieczna rycina ukazująca przemawiającego Calgacusa
XIX-wieczna rycina ukazująca przemawiającego Calgacusa

Calgacus był pierwszym Kaledończykiem (mieszkaniec obecnej Szkocji) wspomnianym w rzymskich źródłach. Tacyt opisuje go jako przywódcę Kaledonów, człowieka pełnego poczucia własnej godności i znakomitego mówcę. Wyróżniał się czerwonymi włosami oraz potężną posturą. Jego imię w języku celtyckim znaczyło „posiadający miecz”.

Zgodnie z przekazem Tacyta, w roku 84 n.e. Calgacus, w odpowiedzi na nasilającą się ofensywę Juliusza Agrykoli (namiestnika Brytanii od 77 roku n.e.) miał wygłosić płomienną mowę (która zapewne była zmyślona) i pobudzić tłum do walki z Rzymianami. Zebrał ponad 30 tysięczną armię i w Grampianach (tzw. bitwa pod Mons Graupius) stawił czoła wojskom rzymskim dowodzonym przez Agrykolę. Pomimo porażki udało się Calgacusowi zawrzeć pokój, co świadczy o dużym szacunku, jakim darzyli Rzymianie Kaledończyków.

Źródła wykorzystane
  • James E. Fraser, The Roman Conquest of Scotland: The Battle of Mons Graupius AD 84, 2005
  • Tacyt, Agrykola

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów