Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Kaledończyk Calgacus

XIX-wieczna rycina ukazująca przemawiającego Calgacusa
XIX-wieczna rycina ukazująca przemawiającego Calgacusa

Calgacus był pierwszym Kaledończykiem (mieszkaniec obecnej Szkocji) wspomnianym w rzymskich źródłach. Tacyt opisuje go jako przywódcę Kaledonów, człowieka pełnego poczucia własnej godności i znakomitego mówcę. Wyróżniał się czerwonymi włosami oraz potężną posturą. Jego imię w języku celtyckim znaczyło „posiadający miecz”.

Zgodnie z przekazem Tacyta, w roku 84 n.e. Calgacus, w odpowiedzi na nasilającą się ofensywę Juliusza Agrykoli (namiestnika Brytanii od 77 roku n.e.) miał wygłosić płomienną mowę (która zapewne była zmyślona) i pobudzić tłum do walki z Rzymianami. Zebrał ponad 30 tysięczną armię i w Grampianach (tzw. bitwa pod Mons Graupius) stawił czoła wojskom rzymskim dowodzonym przez Agrykolę. Pomimo porażki udało się Calgacusowi zawrzeć pokój, co świadczy o dużym szacunku, jakim darzyli Rzymianie Kaledończyków.

Źródła wykorzystane
  • James E. Fraser, The Roman Conquest of Scotland: The Battle of Mons Graupius AD 84, 2005
  • Tacyt, Agrykola

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów