Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Kasjusz Cherea – rzymski żołnierz o wysokim głosie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rycina ukazująca zamordowanie Kaliguli
Rycina ukazująca zamordowanie Kaliguli

Kasjusz Cherea był rzymskim żołnierzem służącym w armii rzymskiej w trakcie walk w Germanii. Najbardziej jednak znany jest nam z przekazów Swetoniusza, jako osoba, która zgładziła cesarza Kaligulę, z pobudek osobistych.

Kiedy w roku 37 n.e. tron po śmierci Tyberiusza objął Kaligula, Cherea albo znajdował się już w gwardii pretoriańskiej, albo miał zostać przyjęty. Jak podają źródła Cherea miał wyjątkowo wysoki głos, nie pasujący kompletnie do jego sylwetki i wojskowej funkcji.

Kaligula wielokrotnie naśmiewał się z jego głosu, określając go „przezwiskiem niedołęgi i baby”. Co więcej, kiedy Cherea pochylał się aby ucałować cesarski pierścień, Kaligula celowo nadawał dłoni „sprośny kształt i ruch”. Dodatkowo cesarz przekazywał mu hasła wartownicze typu: „Wenera” (określenie na eunucha) lub „Priap” (nawiązując do erekcji).

Ciągłe poniżanie na dworze spowodowały, że Cherea dołączył do spisku na życie cesarza. Dnia 24 stycznia 41 roku n.e. przebił Kaligulę mieczem; śmierć dosięgnęła także żonę Kaliguli – Cezonię – oraz ich córkę Julię Druzyllę. Pomimo przyczynienia się do zgładzenia tyrana, Cherea prawdopodobnie zmuszony był pożegnać się z życiem.

Źródła wykorzystane
  • Swetoniusz, Kaligula
  • Tacyt, Roczniki, I

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów