Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Kasjusz Cherea – rzymski żołnierz o wysokim głosie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rycina ukazująca zamordowanie Kaliguli
Rycina ukazująca zamordowanie Kaliguli

Kasjusz Cherea był rzymskim żołnierzem służącym w armii rzymskiej w trakcie walk w Germanii. Najbardziej jednak znany jest nam z przekazów Swetoniusza, jako osoba, która zgładziła cesarza Kaligulę, z pobudek osobistych.

Kiedy w roku 37 n.e. tron po śmierci Tyberiusza objął Kaligula, Cherea albo znajdował się już w gwardii pretoriańskiej, albo miał zostać przyjęty. Jak podają źródła Cherea miał wyjątkowo wysoki głos, nie pasujący kompletnie do jego sylwetki i wojskowej funkcji.

Kaligula wielokrotnie naśmiewał się z jego głosu, określając go „przezwiskiem niedołęgi i baby”. Co więcej, kiedy Cherea pochylał się aby ucałować cesarski pierścień, Kaligula celowo nadawał dłoni „sprośny kształt i ruch”. Dodatkowo cesarz przekazywał mu hasła wartownicze typu: „Wenera” (określenie na eunucha) lub „Priap” (nawiązując do erekcji).

Ciągłe poniżanie na dworze spowodowały, że Cherea dołączył do spisku na życie cesarza. Dnia 24 stycznia 41 roku n.e. przebił Kaligulę mieczem; śmierć dosięgnęła także żonę Kaliguli – Cezonię – oraz ich córkę Julię Druzyllę. Pomimo przyczynienia się do zgładzenia tyrana, Cherea prawdopodobnie zmuszony był pożegnać się z życiem.

Źródła wykorzystane
  • Swetoniusz, Kaligula
  • Tacyt, Roczniki, I

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów