Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Kiedy Panteon stał się kościołem

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Panteon
Panteon | Zdjęcie: Tomasz Podkowa

Dnia 13 maja 609 roku papież Bonifacy IV zdecydował o przekształceniu Panteonu w kościół Santa Maria ad Martyres. Do tej pory dawna świątynia wszystkich bóstw rzymskich, od czasu upadku Cesarstwa zachodniorzymskiego, była w dużej mierze nie używana. Z tym wydarzeniem związana jest jednak pewna przypowieść.

Legenda średniowieczna głosi, że potężna kopuła Panteonu była zwieńczona w starożytności dużą szyszką pinii. Kiedy papież Bonifacy poświęcił Panteon jako kościół, złe duchy (antyczne bóstwa rzymskie) uciekły z budowli, a jeden z nich uchodząc poprzez kopułę wybił dziurę (oculus), widoczną po dziś dzień i zrzucił szyszkę pinii z dachu.

Źródła wykorzystane
  • William Tronzo, St. Peter's in the Vatican

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów