Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Kiedy Panteon stał się kościołem

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Panteon
Panteon | Zdjęcie: Tomasz Podkowa

Dnia 13 maja 609 roku papież Bonifacy IV zdecydował o przekształceniu Panteonu w kościół Santa Maria ad Martyres. Do tej pory dawna świątynia wszystkich bóstw rzymskich, od czasu upadku Cesarstwa zachodniorzymskiego, była w dużej mierze nie używana. Z tym wydarzeniem związana jest jednak pewna przypowieść.

Legenda średniowieczna głosi, że potężna kopuła Panteonu była zwieńczona w starożytności dużą szyszką pinii. Kiedy papież Bonifacy poświęcił Panteon jako kościół, złe duchy (antyczne bóstwa rzymskie) uciekły z budowli, a jeden z nich uchodząc poprzez kopułę wybił dziurę (oculus), widoczną po dziś dzień i zrzucił szyszkę pinii z dachu.

Źródła wykorzystane
  • William Tronzo, St. Peter's in the Vatican

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów