Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Kim był Spartakus?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Spartakus
Spartakus

Spartakus, przywódca największego buntu niewolników w historii Rzymu, był najprawdopodobniej z pochodzenia Trakiem, o czym może świadczyć np. jego styl walki na arenach. Wcielony został do armii rzymskiej, jako żołnierz oddziałów pomocniczych. 

Próbując uniknąć służby zdezerterował, za co czekała go jedyna możliwa kara – degradacja do stanu niewolniczego. Prawdopodobnie nie został jednak od razu sprzedany w niewolę; zamiast tego zajął się rozbojem. Ostatecznie został schwytany i trafił do szkoły gladiatorów w Kapui.

Tam wyróżniał się jako doskonały wojownik. Przez pewien czas pełnił nawet stanowisko nauczyciela szermierki (doctore). Nienawiść do Rzymian i powszechna niesprawiedliwość pchnęły go do zorganizowania oraz poprowadzenia buntu niewolniczego.

Źródła wykorzystane
  • Philip Matyszak, Wrogowie Rzymu: od Hannibala do Attyli, króla Hunów, 2007

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów