Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Kleopatra VII gotowa na śmierć

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Kleopatra VII
Kleopatra VII

Według Plutarcha, królowa Kleopatra VII po klęsce pod Akcjum w 31 roku p.n.e. przez kilka miesięcy zbierała silne trucizny, których skuteczność i stopień bólu sprawdzała na więźniach.

Ku swojemu zaskoczeniu zauważyła, że trucizny szybko działające przynoszą więcej bólu, w przeciwieństwie do trucizn wolniej działających. Testy prowadziła także na zwierzętach. Ostatecznie doszła do wniosku, że tylko ukąszenie żmii nie pociąga za sobą konwulsji i silnego bólu.

Osoba ukąszona natomiast ulega oszołomieniu i stopniowemu osłabieniu, który z czasem prowadzi do stanu, podobnego jak u osób zmorzonych głębokim snem.

Źródła wykorzystane
  • Plutarch, Żywot Antoniusza

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów