Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Krates z Mallos – twórca pierwszego globusa

Krates z Mallos - twórca pierwszego globusa
Krates z Mallos - twórca pierwszego globusa

Krates z Mallos, grecki filozof stoicki i gramatyk władcy Pergamonu, znany jest jako twórca pierwszego globusa (ok. roku 150 p.n.e.) – modelu Ziemi w kształcie kuli. Jego globus różni się od współczesnych z prostego powodu – w jego czasach jeszcze nie wiedziano o wszystkich kontynentach tyle co dziś.

O budowle globu przez Kratesa wiemy za sprawą przekazów Strabona – greckiego geografa z I wieku p.n.e. Jak wyraźnie widać na obrazku Krates wyróżnił cztery lądy:

  • OECUMENE – znany świat Europy, Azji i Afryki Bliższej.
  • PERIOECI – nieznany ląd.
  • ANTOECI – nieznany ląd, który uważano że mógł być niedostępny z racji na panujące tam gorące temperatury.
  • ANTIPODES – nieznany ląd, także nieosiągalny.

Warto dodać, że w roku 168 p.n.e. Krates odwiedził Rzym, jako wysłannik króla Attalosa II. Niespodziewanie w trakcie swojego pobytu złamał nogę, kiedy wpadł do otwartych kanałów ściekowych. Z racji na potrzebę rekonwalescencji pozostał w Rzymie, gdzie zaczął udzielać studiów z gramatyki i stoicyzmu.

Źródła wykorzystane
  • Smith William, Dictionary of Greek and Roman Biography and Mythology
  • Strabon, Geografia, II.5.10

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów