Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Królowa Teuta i piractwo

Królestwo Ilirii (kolor żółty) w czasach rządów Teuty
Królestwo Ilirii (kolor żółty) w czasach rządów Teuty.

Królowa Teuta była regentką królestwa Ardiajów w latach 230-228 p.n.e. oraz władczynią części państwa ze stolicą w Rhizon w latach 228-217 p.n.e. Na dalmatyńskich wybrzeżach jej państwa znajdowali wygodne porty i oparcie piraci.

Królowa uważała proceder piractwa za element gospodarki, nie mniej istotny od innych. W roku 230 p.n.e. podczas pirackiego ataku na Fenike w Epirze zginęli także handlarze rzymscy. Legaci rzymscy wysłani do królowej, w celu uzyskania odszkodowania, zostali bardzo źle przyjęci, a jeden z nich nawet zginął. W 229 roku p.n.e. wysłana została ekspedycja karna, kierowana przez konsulów Lucjusza Postumiusza Albinusa i Centumalusa. Był to pierwszy przypadek w historii rzymskiej, kiedy armia Rzymian przepłynęła Adriatyk. Teuta chciała uprzedzić Rzymian, zajmując wyspę Korkyrę oraz rozbijając oddziały Etolów i Achajów, ale pod impetem rzymskim zmuszona została się wycofać.

W roku 228 p.n.e. Teuta musiała przyjąć warunki pokojowe narzucone przez Rzymian. Zabroniono jej żeglować pod Morzu Adriatyckim na południe od Lisso (obecne Alessio w Albanii) w więcej niż trzy nieuzbrojone statki. Po tej porażce złożyła także rezygnację na ręce Trieuty.

Źródła wykorzystane
  • John Wilkes, The Illyrians

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów