Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Krótko o Antoniuszu

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Antoniusz i Kleopatra - scena filmowa
Antoniusz i Kleopatra - scena filmowa

Marek Antoniusz to wódz i polityk rzymski. Żył w latach 82-30 p.n.e. Znany jest przede wszystkim ze swojej współpracy z Cezarem, związku z Kleopatrą i bitwy pod Akcjum.

Antoniusz był bardzo lojalnym współpracownikiem Cezara. Sprawował między innymi funkcję legata i kwestora. Bardzo często mówi się o Marku Antoniuszu, iż był jednym z członków II triumwiratu (wraz z Augustem i Lepidusem) – czyli porozumienia zawartego w 43 r. p.n.e. na temat sprawowania władzy w państwie. Antoniusz miał być panem wschodniej części imperium. Można zatem powiedzieć, że ów Rzymianin był aktywny politycznie i sprawował władzę.

Marek Antoniusz jest często znany także ze swoich miłosnych zawirowań. Warto wspomnieć, iż poślubił on Oktawię (siostrę Oktawiana Augusta). Znany jest jednak także ze swojego romansu z Kleopatrą VII (królową Egiptu). Antoniusz był także, wraz ze wspomnianą Kleopatrą, uczestnikiem bitwy pod Akcjum, do której doszło 2 września 31 r. p.n.e. Przeciwnikiem kochanków był Oktawian, który odniósł wówczas druzgocące zwycięstwo.

Antoniusz zmarł w 30 r. p.n.e. Popełnił samobójstwo; na wieść o śmierci Kleopatry przebił się sztyletem. Ich obraz – jako namiętnych kochanków – jest utwierdzony w kulturze. Stał się motywem wielu współczesnych książek i filmów.

Autor: Kacper Wardowski
Źródła wykorzystane
  • Wielcy wodzowie, wyd. Horyzonty

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów