Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Krótko o Antoniuszu

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Antoniusz i Kleopatra - scena filmowa
Antoniusz i Kleopatra - scena filmowa

Marek Antoniusz to wódz i polityk rzymski. Żył w latach 82-30 p.n.e. Znany jest przede wszystkim ze swojej współpracy z Cezarem, związku z Kleopatrą i bitwy pod Akcjum.

Antoniusz był bardzo lojalnym współpracownikiem Cezara. Sprawował między innymi funkcję legata i kwestora. Bardzo często mówi się o Marku Antoniuszu, iż był jednym z członków II triumwiratu (wraz z Augustem i Lepidusem) – czyli porozumienia zawartego w 43 r. p.n.e. na temat sprawowania władzy w państwie. Antoniusz miał być panem wschodniej części imperium. Można zatem powiedzieć, że ów Rzymianin był aktywny politycznie i sprawował władzę.

Marek Antoniusz jest często znany także ze swoich miłosnych zawirowań. Warto wspomnieć, iż poślubił on Oktawię (siostrę Oktawiana Augusta). Znany jest jednak także ze swojego romansu z Kleopatrą VII (królową Egiptu). Antoniusz był także, wraz ze wspomnianą Kleopatrą, uczestnikiem bitwy pod Akcjum, do której doszło 2 września 31 r. p.n.e. Przeciwnikiem kochanków był Oktawian, który odniósł wówczas druzgocące zwycięstwo.

Antoniusz zmarł w 30 r. p.n.e. Popełnił samobójstwo; na wieść o śmierci Kleopatry przebił się sztyletem. Ich obraz – jako namiętnych kochanków – jest utwierdzony w kulturze. Stał się motywem wielu współczesnych książek i filmów.

Autor: Kacper Wardowski
Źródła wykorzystane
  • Wielcy wodzowie, wyd. Horyzonty

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów