Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Kwintylian wybitny pedagog i retor

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Retoryka, Drzeworyt w Gregor Reich, Margarita Philosophica, Strasbourg 1512
Retoryka, Drzeworyt w: Gregor Reich, Margarita Philosophica, Strasbourg 1512

Marcus Fabius Quintilianus (ok. 35- ok. 96) zasłynął swoim dziełem Kształcenie mówcy, na którym wychował się niejeden humanista. Kwintylian uczył retoryki, z której zasłynął w Imperium Rzymskim, ale był także wybitnym pedagogiem. Uczony poruszał problemy, które dotyczą współczesnych ludzi i dlatego jego myśl jest aktualna.

Kwintylian w swoim dziele dotknął problemu wychowania i nauki młodzieży i odpowiedział w nim na pytanie czy lepsza jest nauka prywatna w domu, czy też należy wysłać dziecko na naukę zbiorową do szkoły. Myśliciel uznaje wyższość tej drugiej metody odpowiadając na zarzuty, które mówią o psuciu się obyczajów w szkołach. Myśliciel zauważa, że patologie występują, także w domu. Kwintylian zaznacza, że mówca musi od małego przebywać w społeczeństwie i przyzwyczaić się do jego towarzystwa i tego właśnie ma uczyć szkoła.

Wiele miejsca w swoim dziele Kwintylian poświęcił retoryce. Myśliciel zastanawia się nad tym jak zdefiniować retorykę powołując się na opinie innych starożytnych pisarzy. Pedagog zauważa, że nie tylko słowa mają siłę oddziaływania, ale także symboliczne gesty i podaje przykład konsula Antoniusza, który broniąc Maniusza Akwiliusza, rozdarł jego szaty i ukazał rany odniesione w walce za ojczyznę, czym poruszył publiczność. Innym przykładem jest sprawa Serwiusza Galby, który zasłynął z okrucieństwa w trakcie wojny, ale uniknął wyroku pokazując swoje nieletnie dzieci i w ten sposób wzbudził litość na zgromadzeniu.  Nauczyciel ostatecznie uznaje, że retoryka jest wiedzą w zakresie rzetelnej wymowy. W dalszej części Kwintylian broni użyteczności retoryki zauważając, że pomaga ona bronić przyjaciół, kierować zgromadzeniami i wojskiem. Rzymski pisarz broni tezy, że retoryka jest sztuką wskazując na ogrom materiałów o niej traktujących i na wybitnych nauczycieli, którzy jej nauczają. Kwintylian odpowiada na zarzut, że i występny może być wybitnym retorem wskazując, że dzielność jest cnotą nawet jeśli cechuje bandytę.

Poznając sylwetkę Kwintyliana docenimy myśl starożytnych Rzymian, na których zbudowaliśmy swoją kulturę. Nauka wiele zawdzięcza rzymskim politykom, myślicielom, prawnikom, filozofom i pedagogom. Nie możemy o tym zapomnieć!

Autor: Paweł Krzemiński
Źródła wykorzystane
  • Kwintylian, Kształcenie mówcy, przekład i opracowanie Mieczysław Brzozek, Warszawa 2002

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów