Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Marek Kasjusz Scewa

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Legioniści na grafice
Legioniści na grafice

Źródła rzymskie pozostawiły nam przekazy o wielu bohaterach rzymskich. Jednym z nich był niejaki Marek Kasjusz Scewa – centurion Juliusza Cezara podczas wojny domowej z Pompejuszem. Po przegranej bitwie pod Dyrrachium (48 p.n.e.) stał on na czele kohorty, wchodzącej w skład legionu VI. Celem tej jednostki była obrona twierdzy przed czterema legionami wojsk Pompejusza.

Według Swetoniusza dowódca miał stać w bramie warowni i odpierać ataki nieprzyjaciół z „wybitym okiem, przeszytym udem i ramieniem, z tarczą przebitą stu dwudziestoma ciosami”. Scewa ponadto miał ponoć wezwać centuriona z wrogiej armii, aby ten przysłał żołnierzy, którzy by go bezpiecznie wyprowadzili z pola walki jako dezertera. Centurion wydał rozkaz dwóm swoim żołnierzom – jeden z nich zginął z ręki Scewy, a drugi stracił rękę. Co więcej, twierdza Scewy miała się utrzymać.

Źródła wykorzystane
  • Swetoniusz, Boski Juliusz, I.68

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów