Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Mons Palatinus w legendach Liwiusza

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Remus i Romulus karmieni przez Wilczycę w grocie Luperkal na Palatynie
Remus i Romulus karmieni przez Wilczycę w grocie Luperkal na Palatynie.

Wzgórzem, na którym wg. tradycji Romulus założył w 753 roku p. n. e. Rzym był Palatyn (Mons Palatinus). Liwiusz wywodzi jego nazwę od arkadyjskiego miasta Pallanteum, z którego pochodził Euander – pierwszy władca tych terenów, który ustanowił w Italii także grecki kult Heraklesa. Czemu akurat Palatyn?

To właśnie tam Remus i Romulus zostali wyrzuceni przez wezbrany Tyber, w miejscu gdzie rosła ficus Ruminalis (Liwiusz podaje, że niegdyś zwała się figą Romulusa). To także na tym wzgórzu wilczyca miała karmić niemowlęta w grocie Luperkal. Gdy bracia rozstrzygali wróżbami spór o to, kto ma nazwać nowo zakładane miasto, Remus obrał Awentyn, a Romulus właśnie Palatyn jako miejsce do obserwacji ptaków.

Pierwszy król rzymski po obwarowaniu wzgórza murami ustanowił obrzędy rytu albańskiego (oprócz służby Heraklesa, dla którego zachował ryt grecki). Liwiusz pisze, że pierwotną ludność miasta stanowili nadliczbowi mieszkańcy Lawinium i Alby Longi – byli to przeważnie pasterze. Z czasem, gdy Romulus ustanowił w Rzymie asylum dla ludzi mających konflikt z prawem w swoich państwach, dołączyli do nich również różnego rodzaju przestępcy i banici. Co ciekawe, badania archeologiczne dowodzą istnienia w IX i VIII w. p. n. e. osady pasterskiej na szczycie Palatynu, więc jak widać każda legenda skrywa w sobie ziarno prawdy.

Autor: Aleksander Krasowski
Źródła wykorzystane
  • Liwiusz, Dzieje od założenia miasta Rzymu

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów