Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Mons Palatinus w legendach Liwiusza

Remus i Romulus karmieni przez Wilczycę w grocie Luperkal na Palatynie
Remus i Romulus karmieni przez Wilczycę w grocie Luperkal na Palatynie.

Wzgórzem, na którym wg. tradycji Romulus założył w 753 roku p. n. e. Rzym był Palatyn. Liwiusz wywodzi jego nazwę od arkadyjskiego miasta Pallanteum, z którego pochodził Euander – pierwszy władca tych terenów, który ustanowił w Italii także grecki kult Heraklesa. Czemu akurat Palatyn?

To właśnie tam Remus i Romulus zostali wyrzuceni przez wezbrany Tyber, w miejscu gdzie rosła ficus Ruminalis (Liwiusz podaje, że niegdyś zwała się figą Romulusa). To także na tym wzgórzu wilczyca miała karmić niemowlęta w grocie Luperkal. Gdy bracia rozstrzygali wróżbami spór o to, kto ma nazwać nowo zakładane miasto, Remus obrał Awentyn, a Romulus właśnie Palatyn jako miejsce do obserwacji ptaków.

Pierwszy król rzymski po obwarowaniu wzgórza murami ustanowił obrzędy rytu albańskiego (oprócz służby Heraklesa, dla którego zachował ryt grecki). Liwiusz pisze, że pierwotną ludność miasta stanowili nadliczbowi mieszkańcy Lawinium i Alby Longi – byli to przeważnie pasterze. Z czasem, gdy Romulus ustanowił w Rzymie asylum dla ludzi mających konflikt z prawem w swoich państwach, dołączyli do nich również różnego rodzaju przestępcy i banici. Co ciekawe, badania archeologiczne dowodzą istnienia w IX i VIII w. p. n. e. osady pasterskiej na szczycie Palatynu, więc jak widać każda legenda skrywa w sobie ziarno prawdy.

Autor: Aleksander Krasowski
Źródła wykorzystane
  • Liwiusz, Dzieje od założenia miasta Rzymu

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów