Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Musculus – rzymska machina wojenna

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Musculus - rzymska machina wojenna
Musculus | Autor: Giovanni Milani

Łacińskie słowo musculus oznacza „małą mysz” jak i „mięsień”. Dwuznaczność wynika z faktu, że niektóre poruszające się mięśnie pod skórą wyglądają jak poruszające się małe myszy. Co ciekawe,  musculus było to także określenie na rzymską machinę wojenną.

Zgodnie z przekazem późno-rzymskiego pisarza i wojskowego Wegecjusza (w dziele O sztuce wojskowej), Rzymianie w trakcie oblężenia twierdzy wykorzystywali machinę musculus,  która chroniła żołnierzy w trakcie prowadzenia prac ziemnych, mających na celu oczyszczenie trasy dojazdowej do murów, dla rzymskich wież oblężniczych (turres ambulatoriae). Konstrukcja posiadała dach, który pokryty był materiałem, który zapobiegał łatwemu podpaleniu drewnianej konstrukcji.

Juliusz Cezar – swoim dziele O wojnie domowej – wspomina, że machina ta miała ponad 2 metry długości. Zapewne była to inna odmiana musculus, która w wersji Wegecjusza była z pewnością większa.

Źródła wykorzystane
  • Zdjęcie: Giovanni Milani http://mariamilani.com
  • Smith William, Dictionary of Greek and Roman Biography and Mythology

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów