Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Antiquarium przy Willi Kwintyliuszów

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Eksponat w Antiquarium przy Willi Kwintyliuszów
Eksponat w Antiquarium przy Willi Kwintyliuszów | Zdjęcie: Michał Kubicz

Ruiny willi Kwintyliuszów przy Via Appia – monumentalne mury widzi każdy turysta zapuszczający się na dłuższy spacer po najsłynniejszej rzymskiej drodze: Via Appia.

Większość turystów dociera do Willi Kwintyliuszów właśnie od strony antycznej Via Appia. Ale główne wejście na teren wykopalisk znajduje się z drugiej strony – przy współczesnej Via Appia Nuova. I to właśnie tam możecie znaleźć niewielkie, ale bardzo interesujące muzeum, w którym wyeksponowano znaleziska z terenu willi i jej okolic. Pozwalają one wyobrazić sobie jej bogactwo w czasach, gdy była czymś więcej niż ponurą ruiną. Słowo „wyobrazić” jest tu kluczowe, ale o tym za chwilę.

Świetność Willi Kwintyliuszów przypada na ostatnie dekady II wieku n.e. Willa kojarzy się dzisiaj z cesarzem Kommodusem (którego postać spopularyzował kinowy hit „Gladiator” z 1997 roku), któremu spodobała się ona na tyle, że postanowił skazać na śmierć jej właścicieli tylko po to, by wejść w jej posiadanie. Gdy więc oglądacie w muzeum artefakty wydobyte z ruin, możecie założyć, że przynajmniej niektóre z nich cieszyły oczy samego Kommodusa.

Kiedy zwiedzałem to niewielkie muzeum, czułem lekki niedosyt. Nie był on jednak spowodowany tym, że wystawione eksponaty były nieciekawe. Po prostu czułem żal, że z dekoracji architektonicznej, rzeźbiarskiej i malarskiej tej jednej z najbardziej imponujących willi patrycjuszowskich/cesarskich w okolicach Rzymu pozostało tak niewiele.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów