Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Największy rzymski cyrk – Circus Maximus

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

CircusMaximus
CircusMaximus

Pierwszym rzymskim cyrkiem z prawdziwego zdarzenia był Circus Maximus wybudowany na potrzeby wyścigów rydwanów. W 329 roku p.n.e. zostały po raz pierwszy umocowane mety, stajnie i wozownie. Na środku umieszczano posagi bóstw np. Pollentii (Przemożonej Siły), oraz system oznaczanie etapów w postaci wielkich drewnianych jaj – septem ova, które przesuwane na drągu – spina – wyznaczały etap biegu. 

W 55 roku p.n.e. Pompejusz Magnus nakazał umocować żelazne poręcze, aby ochronić widzów przed słoniami, które miały brać udział w pokazach.  Jednak zabezpieczenia nie wytrzymały pod naporem zwierząt drażnionych przez naganiaczy.

W roku 46 p.n.e. Juliusz Cezar powiększy arenę na wschód i na zachód otaczając ja kanałami wypełnionymi wodą (tzw. euripi). Przylegające pagórki przystosowano dla 150.000 widzów. W roku 33 p.n.e. Agryppa na poprawił system sygnalizacji i wyposażył ją w delfiny z brązu obok drewnianych jaj, August w końcu umieścił tam obelisk Ramzesa II przywieziony z Heliopolis, który obecnie stoi na a del Popolo, a od strony Palatynu wybudował lożę reprezentacyjną – pulvinar.

Więcej o Circus Maximus

Źródła wykorzystane
  • J. Carcopino, Widowiska, str. 204-205

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów