Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Neron Antychryst

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Neron
Neron

Cesarz Neron za swoich rządów zasłynął przede wszystkim pierwszymi prześladowaniami chrześcijan. M.in. wykorzystywał płonące ciała chrześcijan, jako świece na swoich ucztach.

Wielki pożar, który wybuchł w roku 64 n.e. w Rzymie, przez dziewięć dni niszczył kolejne dzielnice miasta. Wielu mieszkańców zaczęło oskarżać Nerona o celowe podpalenie miasta; cesarz z kolei musiał odwrócić od siebie podejrzenia. W tym celu wykorzystał tajemniczych wyznawców Chrystusa jako kozła ofiarnego.

Zgodnie z przekazem Tacyta jego prześladowania polegały na rzucaniu chrześcijan dzikim psom na pożarcie czy wspomnianemu przybijaniu do krzyży w ogrodzie i podpalanie. Według Tacyta skazańcy pełnili rolę płonących żywych pochodni, które rozświetlały ucztę na dworze1.

Sami chrześcijanie uważali Nerona za prześladowcę wiary. Euzebiusz z Cezarei wspominał, że „był [on] pierwszym którym prześladował tę doktrynę”2. a Tertulian, że był „pierwszym cesarzem, który zatopił miecz w chrześcijańskiej krwi”3.

Co więcej, wielu wyznawców Chrystusa uważało, że Neron był Antychrystem z racji na wybitne okrucieństwo i zepsucie, a nawet Fałszywym Prorokiem.

Przypisy
  1. Tacyt, Roczniki XV.44
  2. Euzebiusz z Cezarei, Historia kościelna, II.25.4
  3. Tertulian, Apologia, V
Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów