Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Nieposłuszeństwo Domicjana

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Domicjan
Domicjan | Zdjęcie: sailko / Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Domicjan miał niemal 18 lat, kiedy jego ojciec został obwołany cesarzem przez legiony na wschodzie, a jego brat Tytus tłumił powstanie żydowskie. Przez kilka miesięcy, zanim ojciec zawitał do stolicy, młody członek cesarskiego rodu stał się więc faktycznym panem stolicy.

Domicjan wcześniej cudem przeżył rządy Witeliusza schowany w Rzymie – pomiędzy ogłoszeniem jego ojca cesarzem, a bitwą pod Cremoną (69 n.e.). Długa i powolna podróż ojca dała Domicjanowi sporo czasu na swobodne rządy. Wówczas po raz pierwszy mógł poczuć smak władzy i zachłysnął się jej ogromem. Powołał wielu nowych urzędników oraz udał się na czele wojska do Germanii, aby tam tłumić bunt nad Renem, który jak się okazało już dawno się zakończył.

Po powrocie Wespazjan publicznie skarcił syna, a jako karę odsunął go od ważniejszych urzędów. Antyczne źródła podają, że podobno aby odreagować, zamykał się po kilka godzin w pokoju i rylcem zabijał muchy.

Źródła wykorzystane
  • Krawczuk Aleksander, Poczet cesarzy rzymskich, Warszawa 2004

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów