Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Nieprzekupny i odważny Gajusz Fabrycjusz

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Gajusz Fabrycjusz z Pyrrusem i słoniem
Gajusz Fabrycjusz z Pyrrusem i słoniem

Gajusz Fabrycjusz, w przekazach rzymskich, był przykładem nieprzekupnego polityka oraz niezwykle honorowego i odważnego człowieka. Dowodem na to jest historia z czasów wojny z Pyrrusem (282-272 p.n.e.).

W 280 roku p.n.e., po przegranej przez Rzymian bitwie pod Herakleą, Gajusz Fabrycjusz został wysłany przez Senat do obozu króla Epiru, w celu negocjacji, co do wykupienia jeńców rzymskich. Pyrrus, wiedząc od swoich informatorów, że Gajusz Fabrycjusz nie znajduje się w korzystnej sytuacji finansowej, zaproponował mu pieniądze w zamian za „przyjaźń i gościnność”. Fabrycjusz odmówił jednak złota, co niezwykle ujęło Pyrrusa.

Na drugi dzień Pyrrus postanowił zastraszyć Fabrycjusza, który nigdy wcześniej nie widział słoni. W związku z tym, w trakcie spotkania z nim, kazał przyprowadzić największe z tych zwierząt, które tuż przy głowie Rzymianina wydało przerażający odgłos trąbą. Fabrycjusz na tę sytuację miał odpowiedzieć: „Twoje złoto nie zrobiło na mnie wczoraj żadnego wrażenia, ani twoja bestia dzisiaj”1.

Ujęty postawą Fabrycjusza, Pyrrus zgodził się wypuścić jeńców bez wykupu.

Przypisy
  1. Własne tłumaczenie z języka angielskiego.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów