Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Pianie koguta to zły znak

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Kogut
Kogut

Pianie koguta było uważane za zły znak. Petroniusz w „Uczcie Trymalchiona” opisuje scenę, jak to Trymalchion, przestraszony głosem piejącego koguta, kazał wylać wino pod stół i pokropić tymże winem lampy. Przełożył też pierścień z lewej ręki na prawą. Wszystko to dla zażegnania nieszczęścia, za którego wróżbę uważano pianie kura.

Kogut w symbolice wczesnochrześcijańskiej jest ponadto symbolem zdrady Chrystusa przez Judasza i występuje często na wczesnochrześcijańskich malowidłach na przykład w kapadockich kościółkach skalnych.

W późniejszych czasach pianie koguta zyskało wprost przeciwne znaczenie – jako pomyślny znak końca nocy, czyli czasu, w którym grasują demony i duchy.

Źródła wykorzystane
  • Petroniusz, Uczta Trymalchiona

Należy wziąć pod uwagę, że „Uczta Trymalchiona” to satyra autora na nowobogactwo rzymskie. Autor z jednej strony mógł pokazywać rzeczywisty przesąd Rzymian lub drwić z rzymskich zwyczajów.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów