Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Pierwsze biblioteki na świecie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Biblioteka Celsusa w Efezie
Biblioteka Celsusa

Pierwsze biblioteki na świecie zaczęły powstawać w Mezopotamii i Egipcie; jedne z pierwszych i najbardziej znanych bibliotek greckich powstały na dworach tyranów – Polikratesa na wyspie Samos i Pizystrata w Atenach w pierwszej połowie V wieku p.n.e.

Pierwszą zaś, publiczną bibliotekę założył Platon w swojej słynnej Akademii, Ptolemeusz I Soter zaś, założył słynną Bibliotekę Aleksandryjską w III w. p.n.e. Fascynujące jest, że pierwszą publiczną bibliotekę w Rzymie otworzył konsul Gajusz Azyniusz Polion w 39 roku p.n.e. – ponad 110 lat po podbiciu Grecji przez Rzymian. Wpływ kultury greckiej był bardzo widoczny jeszcze przed pokonaniem związku Achajskiego, a po tym wydarzeniu, nastąpił ogromny napływ filozofów, dramaturgów, rzeźbiarzy, malarzy i wszelkiego rodzaju innych artystów do Rzymu.

W tamtym okresie, aktywne działanie jednego pokolenia datowało się na ok. 20-30 lat, więc musiało przeminąć ponad 5 pokoleń ciągłego wpływu myśli greckiej na Rzymian, aby powstała pierwsza publiczna biblioteka. Biorąc pod uwagę to, że kultura grecka wsiąkała w Rzym jak w gąbkę, jeszcze bardziej zdumiewające jest to jak długo mieszkańcy Wiecznego Miasta  musieli czekać na powstanie biblioteki.

Autor: Kacper Lewandowski

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów