Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Pierwsze biblioteki na świecie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Biblioteka Celsusa w Efezie
Biblioteka Celsusa

Pierwsze biblioteki na świecie zaczęły powstawać w Mezopotamii i Egipcie; jedne z pierwszych i najbardziej znanych bibliotek greckich powstały na dworach tyranów – Polikratesa na wyspie Samos i Pizystrata w Atenach w pierwszej połowie V wieku p.n.e.

Pierwszą zaś, publiczną bibliotekę założył Platon w swojej słynnej Akademii, Ptolemeusz I Soter zaś, założył słynną Bibliotekę Aleksandryjską w III w. p.n.e. Fascynujące jest, że pierwszą publiczną bibliotekę w Rzymie otworzył konsul Gajusz Azyniusz Polion w 39 roku p.n.e. – ponad 110 lat po podbiciu Grecji przez Rzymian. Wpływ kultury greckiej był bardzo widoczny jeszcze przed pokonaniem związku Achajskiego, a po tym wydarzeniu, nastąpił ogromny napływ filozofów, dramaturgów, rzeźbiarzy, malarzy i wszelkiego rodzaju innych artystów do Rzymu.

W tamtym okresie, aktywne działanie jednego pokolenia datowało się na ok. 20-30 lat, więc musiało przeminąć ponad 5 pokoleń ciągłego wpływu myśli greckiej na Rzymian, aby powstała pierwsza publiczna biblioteka. Biorąc pod uwagę to, że kultura grecka wsiąkała w Rzym jak w gąbkę, jeszcze bardziej zdumiewające jest to jak długo mieszkańcy Wiecznego Miasta  musieli czekać na powstanie biblioteki.

Autor: Kacper Lewandowski

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów