Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Pieśń żałobna Klutoriusza Priskusa

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Druzus Młodszy
Druzus Młodszy

Tacyt przekazuje nam, że w roku 21 n.e., w trakcie panowania cesarza Tyberiusza, w senacie został oskarżony poeta Klutoriusz Priskus. Zarzucono mu, że podczas choroby syna cesarza – Druzusa Młodszego – ułożył pieśń żałobną (carmen), w której opłakiwał spodziewaną śmierć mężczyzny.

Nieoczekiwanie jednak Druzus wyzdrowiał, a Klutoriusz wspomniał o swojej pieśni na uczcie u Publiusza Petroniusza. Do senatu dotarł donos na Klutoriusza, w oskarżenie wniósł konsul Hateriusz Agryppa, który żądał kary śmierci. Inną karę sugerował Maniusz Lepidus, który podkreślał niską szkodliwość czynu i domagał się wydalenia z Rzymu oraz konfiskaty majątku, traktując wydarzenie jako obrazę majestatu cesarza. Finalnie senatorowie optowali za karą śmierci; a wyrok wykonano natychmiast w jednym z więzień.

Tyberiusz kiedy się dowiedział, wyraził opinię, że wyrok wykonano zbyt szybko. Co więcej, przyjęto regulację nakazującą po zapadnięciu wyroku odczekać 10 dni, zanim kara zostanie wykonana.

Co interesujące, Klutoriusz Priskus wcześniej przygotował pieśń żałobną na cześć Germanika; wówczas otrzymał nagrodę od Tyberiusza.

Źródła wykorzystane
  • Tacyt, Annales, III.49-51

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów