Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Pra-pradziadek Lucjusza Sergiusza Katyliny

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymscy legioniści
Legioniści

Pra-pradziadek Lucjusza Sergiusza Katyliny, Rzymianina dążącego do obalenia republiki w roku 63 p.n.e., był bohaterem II wojny punickiej. Nosił on imię M. Sergiusz Silus. Został on dwukrotnie schwytany przez wojska Hannibala i więziony był przez dwadzieścia miesięcy.

Za każdym razem jednak udawało mu się uciec. W czasie walk dwukrotnie ginął pod nim koń, a on sam stracił prawą rękę. W miejsce kikuta wstawiono mu wykonaną z żelaza sztuczną kończynę, która pozwalała mu dalej walczyć.

Źródła wykorzystane
  • Pliniusz Starszy, Historia naturalna, 7.104-105

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów