Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Pra-pradziadek Lucjusza Sergiusza Katyliny

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymscy legioniści
Legioniści

Pra-pradziadek Lucjusza Sergiusza Katyliny, Rzymianina dążącego do obalenia republiki w roku 63 p.n.e., był bohaterem II wojny punickiej. Nosił on imię M. Sergiusz Silus. Został on dwukrotnie schwytany przez wojska Hannibala i więziony był przez dwadzieścia miesięcy.

Za każdym razem jednak udawało mu się uciec. W czasie walk dwukrotnie ginął pod nim koń, a on sam stracił prawą rękę. W miejsce kikuta wstawiono mu wykonaną z żelaza sztuczną kończynę, która pozwalała mu dalej walczyć.

Źródła wykorzystane
  • Pliniusz Starszy, Historia naturalna, 7.104-105

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów