Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Priscus i Verus – starcie gigantów

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska mozaika ukazująca zwycięskiego gladiatora. Obiekt datowany na IV wiek n.e.
Rzymska mozaika ukazująca zwycięskiego gladiatora. Obiekt datowany na IV wiek n.e.

W roku 80 n.e. zakończyła się budowa największego amfiteatruKoloseum, którego otwarcie zainaugurował cesarz Tytus rozpoczęciem stu dniowych, nieprzerwanych igrzysk. Marcjalis, rzymski poeta, wspomina w swoim dziele De spectaculis, że jednym z najważniejszych wydarzeń w pierwszych dniach igrzysk był pojedynek między gladiatorami Priscusem i Verusem.

Obaj byli niewolnikami, przy czym Priscus – Gal – był nim od urodzenia, a Verus utracił wolność. Walka ta jest jedyną tak szczegółowo opisaną w historii, a jej przebieg przedstawiono w dokumencie BBC (2003).

Zaangażowanie i wola walki obu wojowników została doceniona przez cesarza, który niespodziewanie obu uznał zwycięzcami i przyznał im wolność.

Źródła wykorzystane
  • Marcjalis, De spectaculis, 29

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów