Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Priscus i Verus – starcie gigantów

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska mozaika ukazująca zwycięskiego gladiatora. Obiekt datowany na IV wiek n.e.
Rzymska mozaika ukazująca zwycięskiego gladiatora. Obiekt datowany na IV wiek n.e.

W roku 80 n.e. zakończyła się budowa największego amfiteatruKoloseum, którego otwarcie zainaugurował cesarz Tytus rozpoczęciem stu dniowych, nieprzerwanych igrzysk. Marcjalis, rzymski poeta, wspomina w swoim dziele De spectaculis, że jednym z najważniejszych wydarzeń w pierwszych dniach igrzysk był pojedynek między gladiatorami Priscusem i Verusem.

Obaj byli niewolnikami, przy czym Priscus – Gal – był nim od urodzenia, a Verus utracił wolność. Walka ta jest jedyną tak szczegółowo opisaną w historii, a jej przebieg przedstawiono w dokumencie BBC (2003).

Zaangażowanie i wola walki obu wojowników została doceniona przez cesarza, który niespodziewanie obu uznał zwycięzcami i przyznał im wolność.

Źródła wykorzystane
  • Marcjalis, De spectaculis, 29

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów