Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Próby reorganizacji frontu w Dacji i podstęp

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Walka Rzymian z Dakami
Walka Rzymian z Dakami | Ilustracja: Peter Connolly

Pod koniec lat 80. I wieku n.e. Rzymianie prowadzili walki z plemieniem Daków, które pod wodzą Diurpaneusa zadało legionom rzymskim dwie klęski. Obawa o utratę prestiżu Rzymu, spowodowała że Domicjan wycofał się z dalszych planów podboju Brytanii i skupił na granicy nad Dunajem.

Domicjan zmiany na froncie dackim rozpoczął od podziału prowincji Mezja na dwie osobne części: Mezję Górną (Moesia Superior) i Mezję Dolną (Moesia Inferior), aby usprawnić zarządzanie obszarem. Dodatkowo w region dostarczone zostały nowe oddziały posiłkowe, a na namiestnika Mezji Górnej mianowano Tecjusza Julianusa, doświadczonego wodza, który prowadził w roku 69 n.e. skuteczne walki z Roksolanami.

Interesujące informacje o przywróceniu dyscypliny i organizacji w wojsku rzymskim pozostawił nam Kasjusz Dion. W księdze LXVII opisuje on jak Julianus kazał swoim żołnierzom wyryć na tarczach własne imiona i centurionów, pod którymi służyli, tak aby było ich łatwo rozpoznać.

Jak się okazało, działania Julianusa była na tyle skuteczne, że armii rzymskiej, w sile 40 tysięcy ludzi, udało się pokonać Daków pod wodzą nowego wodza Decebala. Porażka pod Tapae i obawa o los rezydencji królewskich zmusić miały Decebala do próby oszukania i zniechęcenia Rzymian przed dalszą ofensywą. Kasjusz Dion podaje, że w tym celu kazał ściąć drzewa i na pnie nałożyć zbroje oraz poprzystawiać broń, tak aby Rzymianie myśleli, że mają do czynienia z dużymi siłami. Niezależnie od tego, czy historia ta jest prawdziwa, legiony wycofały się za granicę.

Źródła wykorzystane
  • Kasjusz Dion, Historia rzymska, LXVII.10

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów