Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Prowadzenie podkopów

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Taran i tunel rzymski
Taran i tunel rzymski. Ta druga fortyfikacja pozwalała podejść żołnierzom pod mury broniącego się miasta.

Prowadzenie podkopów było ważnym sposobem prowadzenia działań oblężniczych w starożytności. Zgodnie z legendą, w czasie oblężenia etruskiej stolicy Weje w 396 roku p.n.e. rzymscy żołnierze kopiący tunel usłyszeli nad sobą wieszcza głoszącego, że zwyciężyć będzie dane tej stronie, która złoży bogom jako pierwsza w ofierze święte części zwierzęcia ofiarnego.

W tym momencie cały ceremoniał przeprowadzał król obleganego miasta, który zmierzał do ofiarowania bogom daniny. Wtem jednak rzymscy legioniści ostatecznie „wybili” się podkopem na aulę, wycięli zgromadzonych i przejęli ofiarę. Miasto zostało zdobyte.

Źródła wykorzystane
  • Tytus Liwiusz, Od założenia Miasta

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów