Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Prowadzenie podkopów

Taran i tunel rzymski
Taran i tunel rzymski. Ta druga fortyfikacja pozwalała podejść żołnierzom pod mury broniącego się miasta.

Prowadzenie podkopów było ważnym sposobem prowadzenia działań oblężniczych w starożytności. Zgodnie z legendą, w czasie oblężenia etruskiej stolicy Weje w 396 roku p.n.e. rzymscy żołnierze kopiący tunel usłyszeli nad sobą wieszcza głoszącego, że zwyciężyć będzie dane tej stronie, która złoży bogom jako pierwsza w ofierze święte części zwierzęcia ofiarnego.

W tym momencie cały ceremoniał przeprowadzał król obleganego miasta, który zmierzał do ofiarowania bogom daniny. Wtem jednak rzymscy legioniści ostatecznie „wybili” się podkopem na aulę, wycięli zgromadzonych i przejęli ofiarę. Miasto zostało zdobyte.

Źródła wykorzystane
  • Tytus Liwiusz, Od założenia Miasta

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów