Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Przydomki cesarzy rzymskich

Popiersie Karakalli z 215-217 roku n.e.
Popiersie Karakalli z 215-217 roku n.e.

Wiele współcześnie używanych przydomków cesarzy rzymskich nie było w oficjalnych dokumentach stosowanych. Karakalla chociażby swój przydomek otrzymał z powodu upodobania sobie długiego galijskiego płaszcza z kapturem (pierwowzór habitu zakonnego), który w Rzymie nazywano caracalla

Oficjalnie jednak nosił imiona Lucius Septimius Bassianus, by potem otrzymać Marcus Aurelius Antoninus Bassianus, aby powiązać się z cesarskim rodem Antoninów. Kaligula z kolei posiadający przydomek „bucik” (caligae – jak był mały nosił sandały rzymskie i od tego momentu stał się maskotką armii) nosił imiona Gaius Iulius Caesar.

Przydomki żywo przypominają nasze nieoficjalne przezwiska, gdyż nagminnie nawiązują a to do przywar charakteru (Celsus – buc, Tacitus – milczek, Brutus – głupek), a to do defektów urody (Cicero – grochal, od brodawki tego kształtu, Naso – nochal), a to pochodzenia (Afer – Afrykańczyk), a to zawodu ojca (Pollio – folusznik), a to powikłań rodzinnych (Caesar – obdarzony bujną czupryną; Postumus – urodzony po śmierci ojca, pierwotnie praenomen; Agrippa, pierwotnie praenomen – urodzony nóżkami do przodu) i tak dalej. Tak więc władcy „niezbyt” przychylnie musieli reagować na swoje przydomki, gdyż godziły im w ich honor.

Źródła wykorzystane
  • Duda Sebastian, Fatalne skutki rozstroju cesarskiego żołądka, "Gazeta Wyborcza", 14 lipca 2014

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów