Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Przykład rasizmu w starożytności?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymski legionista z I wieku n.e.
Rzymski legionista z I wieku n.e. | Zdjęcie: Jurij Serebrjakov | I AM MODELIST

W starożytnym Rzymie na początku dziennym była wiara we wróżby, dobre i złe omeny zwiastujące przyszłe wydarzenia oraz przesądy. Taka wiara nie zawsze przyjemnie kończyła się dla wszystkich, zwłaszcza jeśli jakiegoś człowieka uznano, że jest tym złym znakiem, zwiastującym nieszczęście, które nadejdzie.

Taki los spotkał Etiopa (gr. Αἰθίοψ), człowieka o ciemniejszym kolorze skóry, którego armia Brutusa spostrzegła przed bramą, kiedy ta opuszczała obóz. Wtedy wojsko dopatrzyło się złego znaku, toteż zabito go na miejscu. Przykład ten może wzbudzić dyskusję na temat rasizmu w starożytności.

Autor: Bartosz Lisiecki
Źródła wykorzystane
  • Appian, Wojny Domowe, 2.88.
  • Zdjęcie: Jurij Serebrjakov | I AM MODELIST

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać, potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów