Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Przesądy Rzymian były naprawdę dziwne

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Muł
Muł

Rzymianie byli bardzo przesądni. Wierzyli w wiele rzeczy, których nie mogli logicznie wytłumaczyć. Znany był chociażby stary przesąd – pocałowanie samicy muła w nozdrza leczyło z czkawki i kataru. Sądzono także, że niektórzy ludzie są zdolni do ranienia innych osób jedynie poprzez patrzenie na nie. Nazywano taki przesąd „złym okiem”.

Rzymianie uważali, że zobaczenie sowy symbolizuje zły omen. Powąchanie kwiatu cyklamenu miało zapobiec złemu urokowi. Pszczoły z kolei, uważane za posłanników bogów, przynosić miały szczęście.

Ponadto w Rzymie panował zabobon, że jeżeli się opowiada o ranie lub wrzodzie, to nie należy dotykać odpowiedniego miejsca ani na sobie, ani na innych, by nie ściągnąć na siebie tego cierpienia.

Cyceron z kolei wspomina, że Rzymianie uważali za zły omen sytuację, kiedy dwa woły jednocześnie się wypróżniły w czasie orania.

Generalnie Rzymianie uważali, że bogowie muszą być zadowoleni z ofiar i ceremonii. W przeciwnym wypadku może to przynieść pecha. Rzymianie ponadto wierzyli, że nic się nie dzieje przez przypadek. Wszystko ma swoje zasady.

Źródła wykorzystane
  • Ann Kerns, Wizards and Witches

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów