Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Realistyczna mozaika rzymska ukazująca barwenę

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Realistyczna mozaika rzymska ukazująca barwenę
Realistyczna mozaika rzymska ukazująca barwenę

Realistyczna mozaika rzymska ukazująca barwenę, popularny przysmak atystokracji rzymskiej. Obiekt datowany na I wiek n.e., który znajduje się w Państwowym Muzeum Historycznym w Moskwie.

Cena za barwenę w czasach Kaliguli była ponoć olbrzymia i np. konsul Azyniusz Celer zapłacił za nią osiem tysięcy sesterców. Dla porównania – edykt Dioklecjana z 301 roku n.e. wyznaczał cenę maksymalną dla 1 sextariusa (ok. pół litra) dobrej jakości dojrzałego wina na 24 denary, czyli 96 sesterców. Swetoniusz podaje, że Tyberiusz planował już nawet regulację ceny barweny, gdyż doszło do transakcji w wysokości 30 000 sesterców za 3 sztuki tej ryby.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów