Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymianie nie przepadali za filozofią

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Marek Aureliusz
Marek Aureliusz

Imperium Rzymskie urodziło kilku naprawdę wybitnych filozofów takich jak Seneka Młodszy czy Marek Aureliusz. Nie znaczy to jednak, że Rzymianie podobnie jak Grecy uważali rozważanie za ważny aspekt życia. Po pierwsze według Rzymian filozofia była inwencją grecką, a jako że zostali podbici przez „synów Wilczycy” nie godnym było, by Rzymianin zajmował się tematyką wymyśloną przez Greka.

Po drugie filozofia skupiała się na udoskonalaniu duszy i wnętrza człowieka, co według Rzymian prowadziło do zapominania o rozwoju fizycznym, które było istotne dla potrzeby ochrony ojczyzny. Galen, rzymski lekarz greckiego pochodzenia z II wieku n.e. twierdził na przykład, że według Rzymian uprawianie filozofii było tak samo ważne jak wiercenie otworów w nasionach prosa.

Źródła wykorzystane
  • M. Trapp, Philosophy in the Roman Empire: Ethics, Politics and Society, 2007

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów