Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymska flota nie wykorzystywała niewolników

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska flota nie wykorzystywała niewolników
Rzymska flota nie wykorzystywała niewolników

Rzymska flota nie wykorzystywała niewolników do służby na morzu. Wioślarzami, marynarzami i piechotą morską byli zwykli auxiliares, którzy w zamian za dobrą, 26-letnią służbę wojskową mogli się spodziewać przyznania im obywatelstwa rzymskiego.

Gajusz Oktawian w czasie wojny z Sekstusem Pompejuszem (43-36 p.n.e.) zdecydował się w drodze wyjątku zrekrutować na pokłady statków 20 tysięcy niewolników, których zaciągnął do wioseł. Wpierw jednak nadał im wolność.

Źródła wykorzystane
  • Appian z Aleksandrii, Historia Rzymska

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów