Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymskie bóstwa kanałów ściekowych i ekskrementów

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Denar L. Mussidiusa Longusa
Denar L. Mussidiusa Longusa z roku 42 p.n.e. ukazujący dwa posągi Venus Cloacina, na podwyższeniu ołtarzu bogini. | Zdjęcie: CNG | Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic license

Mieszkańcy starożytnego Rzymu posiadali boginię kanałów ściekowych, boga toaletowego oraz boga ekskrementów.

Boginią kanałów była niejaka Cloacina (od słowa cloaca), która została zapożyczona do rzymskiego panteonu od Etrusków. Cloacina była opiekunką największego kanału ściekowego Rzymu – Cloaca Maxima. Na jej cześć wzniesiono – na polecenie władcy Tytusa Tacjusza – ołtarz w królewskiej toalecie. Modlono się do niej w przypadku zatkania się kanałów lub ich wylania. Później jej kult powiązano z boginią Wenus, tworząc ołtarz na cześć Venus Cloacina na Forum Romanum.

Rzymskim bogiem toalet był z kolei niejaki Crepitus,  którego proszono o wsparcie w przypadku wzdęć, zaparć lub biegunki. Modlono się także do Stercutiusa (od słowa stercus czyli „odchody”), boga odchodów. Szczególnie często zwracali się do niego o wsparcie rolnicy, którzy nawozili pola. Często go wiązano także z Saturnem – rzymskim bogiem rolnictwa.

Chrześcijanie szczególnie źle odnosili się do kultu Stercutiusa, który krytykował m.in. Augustyn z Hippony, w V wieku n.e.

Źródła wykorzystane
  • Kathleen N. Daly, Marian Rengel, Greek and Roman Mythology A to Z, 2009
  • Julie L. Horan, The porcelain god: a social history of the toilet, 1996

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów