Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

„Sąd Parysa” na rzymskiej mozaice

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Sąd Parysa na rzymskiej mozaice
Sąd Parysa na rzymskiej mozaice

Rzymska mozaika z II wieku n.e. ukazująca tzw. „sąd Parysa”. Obiekt pochodzi z Antiochii (południowa Turcja). Na mozaice widzimy boginię Junonę, która jest przedstawiona obok Minerwy i Wenus.

Mozaika przedstawia moment, kiedy Parys został poproszony o rozstrzygnięcie sporu, która z bogiń jest najpiękniejsza. Junona obiecywała mu, że jeśli ten wybierze ją, wówczas zostanie wybitnym i bogatym władcą; Minerwa z kolei, że będzie najmądrzejszym i najbardziej zwycięskim mężczyzną. Wenus natomiast, obiecała mu najpiękniejszą kobietę na ziemi – Helenę. Finalnie, Parys wybrał Wenus i tym samym przyczynił się do wojny trojańskiej, gdyż Helena był już żoną króla Sparty.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów