Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Sakralna granica Rzymu

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Pomerium
Sakralna granica Rzymu

Pomerium lub pomoerium (dosłownie „za górami”) była to linia o charakterze sakralnym wyznaczająca granice miasta Rzym. W ujęciu prawniczym Rzym jako instytucja funckjonował jedynie wewnątrz tych granic, poza którym znajdowały się po prostu ziemie (ager) należące do Rzymu. 

Pomerium rozgraniczało zasięg władzy cywilnej i wojskowej, a imperium wojskowe nie obowiązywało w jego granicach. Stąd też wodzowie w niepewnych czasach schyłku republiki często zwoływali Senat w świątyniach na Polu Marsowym, które leżało już poza pomerium. Do miasta nie można było, z wyjątkiem triumfów, wchodzić z bronią. Nie można było ponadto grzebać zmarłych w obrębie pomerium.

Wprawdzie Juliusz Cezar otrzymał zgodę senatu na pochowanie swoich prochów w obrębie świętej granicy, jednak ostatecznie spoczął w rodzinnym grobowcu. Warto dodać że Cezar zamordowany został w Teatrze Pompejusza, który znajdował się poza świętymi granicami miasta. Dzięki temu senatorowie (uzbrojeni), którzy nie mogli przekraczać pomerium, stawili się na spotkaniu z Cezarem i mogli uczestniczyć w spisku na życie dyktatora. Jedynym władcą pochowanym w obrębie pomerium był cesarz Trajan w roku 117 n.e. – pochowany został u stóp swojej kolumny.

Źródła wykorzystane
  • Cary M., Scullard H. H., Dzieje Rzymu. Od czasów najdawniejszych do Konstantyna t. I, Warszawa 1992
  • Platner Samuel Ball, A Topographical Dictionary of Ancient Rome

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów