Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Sakralna granica Rzymu

Pomerium
Sakralna granica Rzymu

Pomerium lub pomoerium (dosłownie „za górami”) była to linia o charakterze sakralnym wyznaczająca granice miasta Rzym. W ujęciu prawniczym Rzym jako instytucja funckjonował jedynie wewnątrz tych granic, poza którym znajdowały się po prostu ziemie (ager) należące do Rzymu. 

Pomerium rozgraniczało zasięg władzy cywilnej i wojskowej, a imperium wojskowe nie obowiązywało w jego granicach. Stąd też wodzowie w niepewnych czasach schyłku republiki często zwoływali Senat w świątyniach na Polu Marsowym, które leżało już poza pomerium. Do miasta nie można było, z wyjątkiem triumfów, wchodzić z bronią. Nie można było ponadto grzebać zmarłych w obrębie pomerium.

Wprawdzie Juliusz Cezar otrzymał zgodę senatu na pochowanie swoich prochów w obrębie świętej granicy, jednak ostatecznie spoczął w rodzinnym grobowcu. Warto dodać że Cezar zamordowany został w Teatrze Pompejusza, który znajdował się poza świętymi granicami miasta. Dzięki temu senatorowie (uzbrojeni), którzy nie mogli przekraczać pomerium, stawili się na spotkaniu z Cezarem i mogli uczestniczyć w spisku na życie dyktatora. Jedynym władcą pochowanym w obrębie pomerium był cesarz Trajan w roku 117 n.e. – pochowany został u stóp swojej kolumny.

Źródła wykorzystane
  • Cary M., Scullard H. H., Dzieje Rzymu. Od czasów najdawniejszych do Konstantyna t. I, Warszawa 1992
  • Platner Samuel Ball, A Topographical Dictionary of Ancient Rome

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów