Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Sen Trajana

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Posąg Trajana w Londinium
Posąg Trajana w Londinium

Trajan uznawany jest za jednego z najlepszych cesarzy rzymskich w historii. Za jego rządów Cesarstwo Rzymskie osiągnęło swój szczyt militarny oraz terytorialny. Tym co wyróżniało Trajana był fakt, że niezwykle szanował Senat, co po latach panowania dynastii julijsko-klaudyjskiej, nie było czymś oczywistym.

Kasjusz Dion przekazał nam ciekawą historię związaną z Trajanem. Przed dojściem do władzy miał on mieć sen, w którym przyśnił mu się starzec w todze z purpurowym paskiem na krawędzi oraz koroną na głowie. We śnie objawił mu się także senat, który odcisnął na nim pieczęć z pierścienia, najpierw po lewej stronie szyi, a potem po prawej.

W dniu, kiedy Trajan został uznany cesarzem, pierwszym co zrobił było wysłanie listu do Senatu z informacją, że nie zabije lub nie pozbawi praw żadnego senatora. Jego rządy były rozsądne i w zgodzie z Senatem.

Źródła wykorzystane
  • Kasjusz Dion, Historia rzymska, LXVIII.5

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów