Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Sen Trajana

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Posąg Trajana w Londinium
Posąg Trajana w Londinium

Trajan uznawany jest za jednego z najlepszych cesarzy rzymskich w historii. Za jego rządów Cesarstwo Rzymskie osiągnęło swój szczyt militarny oraz terytorialny. Tym co wyróżniało Trajana był fakt, że niezwykle szanował Senat, co po latach panowania dynastii julijsko-klaudyjskiej, nie było czymś oczywistym.

Kasjusz Dion przekazał nam ciekawą historię związaną z Trajanem. Przed dojściem do władzy miał on mieć sen, w którym przyśnił mu się starzec w todze z purpurowym paskiem na krawędzi oraz koroną na głowie. We śnie objawił mu się także senat, który odcisnął na nim pieczęć z pierścienia, najpierw po lewej stronie szyi, a potem po prawej.

W dniu, kiedy Trajan został uznany cesarzem, pierwszym co zrobił było wysłanie listu do Senatu z informacją, że nie zabije lub nie pozbawi praw żadnego senatora. Jego rządy były rozsądne i w zgodzie z Senatem.

Źródła wykorzystane
  • Kasjusz Dion, Historia rzymska, LXVIII.5

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów