Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Śmierć Saturninusa

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Moneta Saturninusa
Classical Numismatic Group, Inc. http://www.cngcoins.com

Lucjusz Apulejusz Saturninus był znanym stronnikiem Gajusza Mariusza i trybunem ludowym w roku 100 p.n.e. W tymże roku zaczął się on ubiegać o ponowny wybór na trybuna a jego współpracownik i przyjaciel będący w tym czasie pretorem startował w wyborach na konsula.

Stronnictwo popularów zamordowało mającego większe szanse od Glaucji Gajusza Memmiusza. Wywołało to oburzenie w Rzymie. Senat uznał Glaucję i Saturninusa który pomógł w zabójstwie za wrogów publicznych. Mariusz zwrócił się przeciwko nim. Saturninus i Glaucja zabarykadowali się z wiernymi sobie ludźmi na Kapitolu. Senat zmusił ich jednak do poddania się odcinając wodę.

Uwięzionym zagwarantowano bezpieczeństwo i umieszczono w budynku Kurii. Jednak grupa senatorów weszła na dach i zabiła ich zrzucając im na głowę dachówki. Uciekł jedynie Glaucja, którego niedługo potem schwytano i zamordowano. W 63 roku p.n.e. oskarżono o udział w tej zbrodni Gajusza Rabiriusza.

Autor: Kacper Walczak
Źródła wykorzystane
  • Cyceron, Pro Rabirio
  • Robert Harris, Spisek
  • Plutarch, Żywot Mariusza

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów