Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Śmierć Saturninusa

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Moneta Saturninusa
Moneta Saturninusa | Zdjęcie: Classical Numismatic Group, Inc. http://www.cngcoins.com

Lucjusz Apulejusz Saturninus był znanym stronnikiem Gajusza Mariusza i trybunem ludowym w roku 100 p.n.e. W tymże roku zaczął się on ubiegać o ponowny wybór na trybuna a jego współpracownik i przyjaciel będący w tym czasie pretorem startował w wyborach na konsula.

Stronnictwo popularów zamordowało mającego większe szanse od Glaucji Gajusza Memmiusza. Wywołało to oburzenie w Rzymie. Senat uznał Glaucję i Saturninusa który pomógł w zabójstwie za wrogów publicznych. Mariusz zwrócił się przeciwko nim. Saturninus i Glaucja zabarykadowali się z wiernymi sobie ludźmi na Kapitolu. Senat zmusił ich jednak do poddania się odcinając wodę.

Uwięzionym zagwarantowano bezpieczeństwo i umieszczono w budynku Kurii. Jednak grupa senatorów weszła na dach i zabiła ich zrzucając im na głowę dachówki. Uciekł jedynie Glaucja, którego niedługo potem schwytano i zamordowano. W 63 roku p.n.e. oskarżono o udział w tej zbrodni Gajusza Rabiriusza.

Autor: Kacper Walczak
Źródła wykorzystane
  • Cyceron, Pro Rabirio
  • Robert Harris, Spisek
  • Plutarch, Żywot Mariusza

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów