Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Sposób Katona Młodszego na uratowanie bogactwa

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Wrak rzymskiego statku
Wrak rzymskiego statku

Katon Młodszy, polityk rzymski z I wieku p.n.e., w obawie przed utratą olbrzymiego majątku, jaki miał przy sobie, w wysokości siedmiu tysięcy talentów srebra, wymyślił sposób jak zabezpieczyć dobytek w trakcie długiej podróży morskiej. W czasach starożytnych wyprawa statkiem przez morze zawsze była ryzykowna, zwłaszcza zimą lub na otwartym morzu. Z racji jednak na szybkość statku w porównaniu z transportem lądowym oraz możliwość zabrania większego dobytku, często wielu decydowało się na taki właśnie krok.

Katon, zdając sobie sprawę z dużego ryzyka, wymyślił że schowa wszystkie talenty w licznych kufrach, jakie mu dostarczono, gdzie w każdym mógł zmieścić 2 talenty i 500 drachm. Dodatkowo do każdego kufra przywiązany został długi sznur, na końcu którego doczepiono ogromny kawałek korka. W ten sposób, na wypadek rozbicia się statku, możliwym miało być odnalezienie skarbów, gdyż korek unosi się na wodzie i ewentualnie mógł wskazać miejsce dobytku.

Źródła wykorzystane
  • Plutarch, Katon Młodszy, 38

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów