Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Sub rosa – czyli „w tajemnicy”

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Sub rosa - czyli "w tajemnicy"
Sub rosa - czyli "w tajemnicy"

Róża już w czasach antycznych posiadała bardzo ważne znaczenie symboliczne. Kwiat ten związany był z licznymi rytuałami religijnymi, narzucając wszystkim osobom biorącym udział w ceremonii obowiązek zachowania tajemnicy.

W starożytnym Egipcie róża reprezentowała m.in. Horusa, którego potem Grecy utożsamiali z Harpokratesem – bogiem sekretów. W rzymskich i greckich mitach Wenus (Afrodyta) podarowała różę Amorowi (Erosowi), który z kolei podarował go właśnie Harpokratesowi. Róża pojawia się także przy wizerunkach bogini Izydy, która w czasach rzymskich asymilowana była z piękną boginią Wenus.

Ze względu na popularność motywu róży, patrycjusze rzymscy chętnie zdobili sufity swoich sal biesiadnych (triclinium) malunkami róż, sugerując że osoby biorące udział w ucztach, będące pod wpływem wina (sub vino), powinny pozostać sub rosa (w rozumieniu „w tajemnicy”).

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów