Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Sulla był szczególnie okrutny

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rekonstrukcja wizerunku Sulli
Rekonstrukcja wizerunku Sulli

Według antycznych źródeł Lucjusz Korneliusz Sulla, po przejęciu pełni władzy pod koniec roku 82 p.n.e., rozpoczął niezwykle krwawe proskrypcje opozycji i swoich wrogów, które pochłonęły blisko 3000 osób. Majątek ich był konfiskowany i oddawany stronnikom Sulli. Według panujących plotek Sulla kazał zabitym ofiarom odcinać głowy i ustawić je jako trofea w atrium swojego domu.

Warto nadmienić, że w dobrym tonie rzymskiej tradycji było umieszczanie w atrium masek pośmiertnych swoich wielkich przodków, co miało podkreślać rangę rodziny. Sulla, umieszczając odcięte głowy, w mało smaczny sposób zadrwił z tradycji.

Na nagrobku Sulli znajdować się miały słowa, których sam był autorem: „Nikomu, kto wyrządził mi zło, nie pozostałem w najmniejszym stopniu dłużny”.

Źródła wykorzystane
  • Beard Mary, SPQR. Historia starożytnego Rzymu, Poznań 2016

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów